Wzgórze Pachołek, malowniczo usytuowane w Gdańsku, to nie tylko punkt widokowy - to miejsce, które wplata historię, naturę i kulturę w jedną niesamowitą opowieść.
Najwyższy punkt widokowy Oliwy
Wzgórze Pachołek to najwyższy punkt widokowy Oliwy o wysokości 100,8 m n.p.m. Ten okazały wierzchołek, pokryty starym lasem, w dawnych czasach najprawdopodobniej wykorzystywano jako miejsce kultu pogańskich Pomorzan.
Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza niski słupek - poler, służący dawniej do cumowania niewielkich jednostek w portach. Tak od połowy XIX w. nazywano gospodę i zajazd, które się wznosiły u jego podnóża.
Historia Pachołka
Potencjał tego miejsca odkryto już w 1798 r. Wówczas z inicjatywy przedostatniego z cysterskich opatów, Karla Hohenzollerna-Hechingena, pojawił się belweder, czyli pawilon widokowy. Zbudował go, wraz z dogodnymi dojściami, berliński ogrodnik Jan Saltzmann. Opat, który nie należał do osób szczególnie skromnych, ku pamięci potomnych nazwał górę swoim imieniem. Określenie Karlsberg, czyli "Góra Karola", obowiązywało do 1945 r.
Belweder przetrwał prawie 100 lat, z powodu złego stanu technicznego rozebrano go w 1880 r., a dwa lata później wzniesiono monumentalną, ceglaną wieżę z widokową galeryjką i strzelistym hełmem. Aż do 1945 r. na szczycie działała kawiarenka. Wieża została zburzona 23 marca 1945 r. przez uciekające z Gdańska oddziały niemieckie.
Ponownie wieża widokowa została wzniesiona w 1975 r. przez gdański Mostostal. Jej wysokość wyniosła 15 metrów.
Panorama Miasta - Gdańsk, Jakiego Nie Znacie
Z Perspektywy Ptaka - Oczami Wzgórza
Wspięcie się na Wzgórze Pachołek to podróż w górę, która nagradza niesamowitym widokiem. Gdańsk ukazuje się nam w całej okazałości, a panorama miasta przyciąga jak magnes. Czy zawsze widzieliśmy to miasto w pełnym blasku?
Lokalizacja
Zlokalizowane niedaleko od zgiełku miasta, Wzgórze Pachołek oferuje łatwy dostęp do natury. Podkreślimy, dlaczego ta lokalizacja jest doskonała dla tych, którzy pragną uciec od codziennego zgiełku.
Jak dotrzeć?
Dziś na Pachołek można się dostać od strony ulic Tatrzańskiej i Spacerowej. Na szczyt prowadzi kilka wydeptanych ścieżek.
Tam ze stalowej 15-metrowej wieży z wysokości ponad 120 m n.p.m. podziwia się Oliwę, Przymorze, Żabiankę, dolny Sopot, Wrzeszcz i Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie widać nawet Półwysep Helski.
Wzgórze Pachołek przez Wszystkie Pory Roku
Zima, Wiosna, Lato, Jesień — Kiedy Warto Odwiedzić?
Wzgórze Pachołek jest magiczne o każdej porze roku. Zima oblepia je białym puchem, wiosną budzi się do życia, lato ubiera w soczystą zielenią, a jesień maluje barwami. Każda pora roku nadaje mu niepowtarzalny urok.
Podsumowanie: Odkryj Gdańsk Z Innej Perspektywy
Wzgórze Pachołek Punkt Widokowy to nie tylko punkt obserwacyjny. To symboliczne wzniesienie, które staje się świadkiem historii miasta i oferuje niezapomniane wrażenia z panoramą Gdańska. Warto go odwiedzić, by doświadczyć miasta, jakiego nie znacie.
Remont Wieży Widokowej na Wzgórzu Pachołek
W czerwcu 2023 r. rozpoczął się remont Wieży Widokowej. Zabezpieczono konstrukcję oraz podwyższono balustradę. Prace remontowe polegające m.in. na oczyszczeniu konstrukcji i usunięciu ognisk korozji zakończyły się we wrześniu 2023 r.
Najważniejsze prace:
- Wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej
- Remont posadzki pomostu widokowego i schodów
- Podniesienie balustrady do 1,3 m w celu poprawy bezpieczeństwa
- U stóp wieży wymieniono nawierzchnie na płyty chodnikowe
- Zamontowano nową tablicę informacyjną
Nieopodal Wzgórza Pachołek znajduje się Dom Oliwski wraz z Restauracją Fischgarten